"Russia is weakening Ukraine's defenses. Slowly, deliberately, everywhere. Behind the quiet gains and flanking maneuvers, a larger change may be taking place."

grazynarebeca5.blogspot.com 6 hours ago

W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska kampania letnia utrzymywała metodyczne tempo wyznaczone w maju i czerwcu – rozważne, wyczerpujące, ale stale skuteczne. W sumie siły rosyjskie zajęły około 500 kilometrów kwadratowych terytorium – trzy razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Choć postępy mogą wydawać się skromne na mapie, odzwierciedlają one konsekwentne wywieranie presji wzdłuż wielu osi i szerszą zmianę dynamiki pola bitwy.

© RT / RT / Sergey Poletaev based on data from Lostarmor.Ru

W obliczu potencjalnego zagrożenia dla stolicy obwodu, Sum, ukraińskie dowództwo zostało zmuszone do przegrupowania jednostek z innych sektorów i ściągnięcia rezerw w ten obszar.

Pod koniec czerwca armia ukraińska przeprowadziła serię kontrataków w pobliżu Aleksiejewki i Kondratówki, mając na celu odcięcie rosyjskiego przyczółka od flanek lub potencjalne jego całkowite odcięcie. W międzyczasie armia ukraińska utrzymała obecność w Tetkinie – jedynej miejscowości na terytorium Rosji, w obwodzie kurskim, gdzie siły ukraińskie przez cały czas utrzymują pozycje. Na początku lipca ukraińskie kontrofensywy wydają się być wstrzymane. Wojskom rosyjskim udało się wyprzeć wojska ukraińskie z jednego z dwóch pozostałych przyczółków w Tetkinie.

Nadchodzące tygodnie zadecydują, czy rosyjskie natarcie na terytorium Ukrainy będzie kontynuowane, czy też uwaga skupi się na konsolidacji zdobyczy i rozszerzeniu strefy buforowej przygranicznej. Oś Kupiańska: Stały nacisk, okrążanie w toku Jesienią ubiegłego roku siły rosyjskie zapewniły sobie przyczółek na zachodnim brzegu rzeki Oskoł na północ od Kupiańska, jednocześnie posuwając się w kierunku rzeki od południa.

Pod koniec czerwca i na początku lipca pojawiły się doniesienia o zdobyciu przez jednostki rosyjskie Moskwy – kluczowej twierdzy na strategicznej linii kolejowej Kupiańsk-Wołczańsk.

© RT / RT / Sergey Poletaev based on data from Lostarmor.Ru

Skuteczne okrążenie Kupiańska wymagałoby odcięcia dwóch głównych arterii: głównego szlaku zaopatrzeniowego biegnącego na zachód przez Błagodatówkę oraz innej drogi prowadzącej na południe przez Osinowo. Jaka jest w tej chwili sytuacja?

Pomimo wcześniejszych twierdzeń, przez cały czas nie ma potwierdzonej obecności Rosjan w Moskowce, co sugeruje, iż wieś pozostaje sporna lub znajduje się pod kontrolą Ukrainy. Ogólnie rzecz biorąc, oś Kupiańska jest postrzegana jako drugorzędny teatr działań.

Działania w tym rejonie wydają się mieć na celu przede wszystkim unieruchomienie sił ukraińskich, uniemożliwiając im wzmocnienie bardziej newralgicznych odcinków frontu. Konstantynówka: Zaciskanie pętli Po udanym natarciu w maju, rosyjskie postępy w rejonie Konstantynówki nieco spowolniły.

Siły rosyjskie naciskają w tej chwili na główne linie obronne miasta, posuwając się wzdłuż osi Stepanowka, Aleksandro-Kalinowo i Pleszczejewka.

© RT / RT / Sergey Poletaev based on data from Lostarmor.Ru

To, co się dzieje, jest zgodne ze znanym już rosyjskim podejściem do walki w terenie zurbanizowanym.

Najpierw miasto zostaje oskrzydlone, a najważniejsze linie komunikacyjne zostają objęte kontrolą ognia.

Następnie rozpoczyna się faza miażdżąca: ciągły ostrzał artyleryjski osłabia broniący się garnizon, gdy wojska rosyjskie zbliżają się z trzech kierunków. Z czasem ta presja zaczyna podważać obronę miasta.

W tym momencie siły ukraińskie stoją przed dwoma wyborami – albo wycofać się w sposób uporządkowany, jak w Kurachowie, albo, jeżeli otrzymają rozkaz utrzymania pozycji za wszelką cenę, zaryzykować załamanie obrony, co może mieć poważne konsekwencje dla sąsiednich sektorów, jak miało to miejsce w Awdiejewce i Ugledarze. W międzyczasie siły rosyjskie koncentrują się na osłabianiu ukraińskiego garnizonu.

Główne drogi do Konstantynówki znajdują się pod kontrolą rosyjskiego ognia, a presja na flanki stale rośnie.

Jednak w przypadku podejścia od północy z Czasowa Jaru postępy pozostają ograniczone ze względu na trudny teren – problem, który poruszaliśmy w poprzednim raporcie. Pokrowsk: Brama do Dniepropietrowska Sytuacja wokół Pokrowska przypomina tę wokół Konstantynówki – i razem te bitwy mogą stanowić jedne z najważniejszych wydarzeń kampanii letniej.

Na wschodnich obrzeżach Pokrowska siły rosyjskie posunęły się choćby o 8 km w kierunku Rodinskoje, ostrzeliwując dwa z trzech głównych szlaków zaopatrzeniowych do Pokrowska i sąsiedniego Mirnogradupod kontrolą ognia.

© RT / RT / Sergey Poletaev based on data from Lostarmor.Ru

Dalej na południe, między Pokrowskiem a Wielką Nowosełką, wojska rosyjskie osiągnęły w tym miesiącu największe zdobycze – posuwając się na odległość do 15 km na froncie o szerokości 30 kilometrów.

Ich natarcie dotarło do granicy administracyjnej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), a wieś Komar – istotny ukraiński punkt obronny – została podobno oczyszczona i objęta kontrolą rosyjską. 7 lipca rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zajęcie Dachnoje, wsi położonej na granicy DRL i pierwszej miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy, która znalazła się pod kontrolą rosyjską.

Jako część ufortyfikowanej linii obrony Ukrainy, zajęcie Dachnoje stanowi zarówno taktyczny, jak i symboliczny kamień milowy dla rosyjskiego natarcia. Oś Zaporoża: Nagły zwrot na południu Po prawie półtora roku względnego spokoju, front południowy w pobliżu Dniepru ponownie się uaktywnił.

Siły rosyjskie posuwają się w tej chwili wzdłuż trzech osi w regionie.

Godnym uwagi jest fakt, iż zdobyli Kamienskoje – strategicznie istotną osadę na brzegu rzeki.

© RT / RT / Sergey Poletaev based on data from Lostarmor.Ru

11 lipca rosyjski minister obrony Andriej Biełousow odwiedził wysunięte stanowisko dowodzenia Grupy Wojsk Dniepr, sygnalizując zainteresowanie tym obszarem na wysokim szczeblu.

W nadchodzących tygodniach powinno się wyjaśnić, czy to nasilenie działań ma na celu rozciągnięcie ukraińskich rezerw i wywarcie presji, czy też stanowi początek szerszej rosyjskiej ofensywy na południu.


By Sergey Poletaev, information analyst and publicist, co-founder and editor of the Vatfor project.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/621470-ukraines-summer-of-losing-ground/

Read Entire Article